Siatkówka

Siatkowka - kategoria

Siatkowka to dziedzina sportu, która w Polsce jest bardzo popularna, dlatego Revealsport.pl oferuje w swojej sprzedaży wszystkie niezbędne artykuły dla amatorów jak i zaawansowanych osób, które uprawiają tę wspaniałą dyscyplinę sportową. Z naszej oferty możesz wybrać buty dla siatkarzy- halówki, piłki oraz znakomitą odzież sportową.

Showing 1-24 of 222 item(s)

Więcej informacji na temat Siatkówka

Siatkówka

 Siatkowka to sport drużynowy, w którym rozgrywki prowadzone są pomiędzy dwoma zespołami. W każdej drużynie na boisku może być po sześciu zawodników w tym rozgrywający, atakujący, po dwóch środkowych i przyjmujących oraz libero, który jest zmiennym.

Sama dyscyplina została wymyślona w 1895 przez nauczyciela wychowania fizycznego Wiliama G. Morgana, lecz pierwsze światowe rozgrywki rozpoczęły się dopiero po założeniu Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej w 1947 r. Założycielami FIVB zainteresowało się 14 krajów: Belgia, Francja, Holandia, Czechosłowacja, Jugosławia, Egipt, Brazylia, Rumunia, Urugwaj, Stany Zjednoczone, Węgry, Włochy, Portugalia, a także Polska. Pierwsze mistrzostwa Świata zapoczątkowali mężczyźni w 1949, a 3 lata później do rozgrywek dołączyły również kobiety. W Polsce w siatkówkę grano od 1920 r. Rozgrywki były prowadzone na zasadzie turniejów drużyn szkolnych. 

Pierwsze mistrzostwa Polski zadebiutowały w Warszawie w 1929 r. w których zwycięzcami był męski klub z Łodzi, natomiast najlepszym klubem damskim został AZS Warszawa.  Reprezentacje Polaków i Polek na arenie międzynarodowej zadebiutowały w 1948 r. Siatkarki okazały się lepsze od panów, pokonując w swoim pierwszym meczu drużynę Czechosłowacji 3:1. Panowie ulegli w swoim debiutanckim meczu również z Czechosłowacją 2:3.

Na arenie międzynarodowej to jednak panowie zdobywali największe trofea. Reprezentacja polskich siatkarzy może pochwalić się zdobytym złotym medalem na igrzyskach olimpijskich w Montrealu w 1976 r. Zdobyli oni również trzykrotnie tytuł Mistrzów Świata w 1974 r. w Meksyku, w 2014 r. w Polsce, a także we Włoszech i Bułgarii w 2018 r.

Produkt dodany do porównania.