Czym sugerować się przy wyborze piłki

Piłki do gry w piłkę nożną.

Praktycznie każdy z nas miał kiedyś do czynienia z dyscypliną sportową, jaką jest piłka nożna. Zapewne posiadasz dużą wiedzę na jej temat, ale czy wiedza ta pomaga Ci w życiu codziennym? A może są informacje, które chciałbyś sobie przypomnieć?

 

Zerkając do tego artykułu, oznacza, że możesz być:

   - osobą, która uprawia ten sport,

   - szukasz dobrego asortymentu dla klubu, hal sportowych lub szkoły,

   - jesteś rodzicem, który chce pomóc swojemu dziecku w podjęciu najlepszego wyboru,

   - czytasz to z czystej ciekawości.

 

   Zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym, czy piłka, którą kopiesz, lub kopie twoje dziecko jest właściwa? Czy miałeś kiedyś problem podczas zakupu piłki? A może twój wcześniejszy wybór nie był do końca trafiony? Czy twoje finanse na ten zakup ograniczają możliwość dobrego wyboru? 

 

Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

 

W porównaniu z wyborem, jaki mieliśmy 20,30 lat temu, dzisiaj zakupy często przyprawiają nas o ból głowy. Firmy i sklepy ścigają się w pozyskaniu klienta, stosując najróżniejsze socjotechniki i marketing, który dezorientuje potencjalnego klienta.

 

Od teraz będziesz mógł prowadzić dialog z każdym sprzedawcom i na pewno nikt nie "wepchnie" ci towaru, którego nie szukasz.

 

Rodzaj boiska

Wybierając piłkę, podobnie jak z obuwiem, musimy najpierw zdecydować się, na jakim podłożu będziemy grali, bowiem mamy piłki na boiska o naturalnej trawie (outdoor), piłki stosowane na halach sportowych (futsal) oraz piłki do gry na piasku (Beach soccer).

 

Każda piłka ma swoje przeznaczenie, dlatego wybór ten jest priorytetem.

 

Piłki dzielimy również na rekreacyjne, treningowe i meczowe.

 

Rozmiar piłek

Kolejnym etapem naszego wyboru jest wielkość piłki- my oczywiście skupimy się na piłce nożnej (outdoor), czyli pospolitej grze na boisku trawiastym, dlatego w poniższym wyborze będziemy pisać właśnie o tej dyscyplinie sportowej.

 

Do wyboru mamy kilka rozmiarów piłek w przedziale cyfrowym od 1 do 5. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie nawet tzw. połówki np. 4,5.

 

Rozmiary od 1 do 3 dedykowane są najmłodszej grupie wiekowej, która dopiero rozpoczyna przygodę z futbolem, chociaż jedynkami interesują się również kolekcjonerzy, a „2” i „3” stosowane są także przez niektórych trenerów do tzw. treningu precyzyjnego kopnięcia.

 

Kolejny rozmiar, czyli „4” przeznaczony jest dla grupy osób, które nie osiągnęli jeszcze wieku, aby grać w drużynie seniorów. Natomiast „5” są dla pozostałej grupy piłkarzy i wykorzystywane w większości rozgrywek i treningów.

 

Kiedy wybraliśmy już rodzaj nawierzchni i odpowiedni rozmiar większość pomyśli -już nie muszę się męczyć, ponieważ i tak mam tylko ograniczoną ilość pieniędzy przeznaczoną na ten zakup.

 

No i tutaj się mylimy.

 

Przedział cenowy piłek

Oczywiście nie będziemy nikogo namawiać, aby zrezygnował z zakupów tylko dlatego, że nie stać go na piłkę wartą 300 zł lub więcej, niemniej jednak zgodzimy się z tym, że jakość ma swoją cenę- podobnie jak przy wyborze obuwia lub innych artykułów, które kupujemy na co dzień.

 

Ale nikt przecież nie zabroni nam rozejrzeć się wśród piłek, np. z poprzedniego sezonu, a nawet taką, która jest na rynku już dłużej. Najszybciej na taką okazję trafimy podczas wyprzedaży poprzedniej serii, która zastępowana jest kolejną nowszą. Okres zimowy (grudzień, styczeń i luty) jest najlepszym okresem, w którym możemy zakupić naprawdę dobry towar za dużo niższą cenę.

 

OK. Wiemy już, kiedy najlepiej wybrać się na łowy, ale czym się sugerować? Skąd mamy wiedzieć, że np. dana piłka jest naprawdę przeceniona i jak wyszukać ten właściwy dobry towar?

 

W pierwszej kolejności warto odwiedzić strony internetowe firm, które produkują szukany asortyment. Łatwo dostrzeżemy, że na takich stronach często widnieje najnowsza kolekcja. Nowsze wypierają stare, dlatego występują w mniejszej ilości lub wcale nie są dostępne. Gdy już będziemy w stanie rozróżnić nową kolekcję od starszej, możemy poszukać odpowiedniej dla nas piłki w najlepszej cenie.

 

Takie piłki w promocyjnych cenach możecie odnaleźć w Revealsport.pl.

 

Certyfikat jakości piłek

Przechodzimy do kolejnych etapów, jakimi są: wybór firmy, sposób wykonania oraz jakość. Tą ostatnią możemy rozpoznać po właściwych oznaczeniach umiejscowionych na piłkach. Dzięki specjalnym znakom jakości FIFA możemy ocenić czy piłka jest średniej, dobrej czy bardzo dobrej jakości.

 

Certyfikat Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej jest oznaczeniem, które pomaga nam w tym wyborze. Nie musimy zatem martwić się o jej właściwe parametry, które mają wpływ na późniejsze jej użytkowanie. Piłka taka przechodzi szereg testów związanych z wagą, obwodem, okrągłością, odbiciem, pochłanianiem wody, utratą ciśnienia oraz zachowaniem kształtu i wielkości piłki.

 

Zapewne są wśród Was osoby, które doskonale wiedzą, że piłka z atestem to dobry wybór, ale nie do końca wiedzą jak je odczytywać i który znak jest najlepszy. Program jakości piłki nożnej FIFA został wprowadzony w 1996 roku. Po co?

Po to, aby zharmonizować i poprawić jakość piłek. Ciągłe zmiany i ulepszenia mają na celu sprostanie rosnącym wymaganiom gry. Pierwotnie przyznano oznakowania- FIFA Approved i FIFA Inspected.

 

                                                                                                        

FIFA Approved została zarezerwowana dla piłek o najwyższej jakości, a Inspected dla piłek spełniających wymagania dla meczów towarzyskich i konfederacji.

 

Od 2015 r. FIFA zmieniła oficjalną pieczęć zatwierdzenia jeśli chodzi o ocenianie piłek meczowych.

 

FIFA Approved została zastąpiona oznakowaniem FIFA Quality Pro, a FIFA Inspected- FIFA Quality.

 

Tak jak poprzednio, ocena FIFA Quality Pro przyznawana jest wyłącznie piłkom meczowym spełniającym najostrzejsze testy FIFA. Ocena jakości FIFA Quality trafia na piłki meczowe, które są nadal rygorystycznie testowane oraz nadają się do międzynarodowych meczów towarzyskich i konfederacji.

 

Oczywiście stare oznakowania będą ważne i dostępne na rynku jeszcze przez dłuższy czas, ale w meczach najwyższej rangi nie zobaczymy ich już od 31 lipca 2017 r.

  

Oprócz powyższych dwóch oznaczeń na rynku istnieje jeszcze jeden znak – IMS INTERNATIONAL MATCH STANDARD.

 

Oznaczenie to, należy do firmy Diamond, która na podstawie własnej licencji jest porównywana do jakości FIFA Quality.

 

Dobre piłki do nożnej bez certyfikatów

Oczywiście nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że pozostałe piłki, które nie posiadają powyższych certyfikatów, są słabej jakości i nie będą nadawały się do gry czy treningów. Jedno jest pewne- kupując piłkę bez certyfikatu, zmuszeni jesteśmy do przeprowadzenia własnych testów, co w konsekwencji może spowodować, że trafiając na słabszą jakościowo piłkę, będziemy musieli w krótkim odstępie czasu zdecydować się na zakup kolejnej.

 

Jeśli jednak zdecydujemy się na piłkę bez certyfikatu, dobrze jest zwrócić uwagę na kilka czynników. Pierwszym z nich jest technologia łączenia paneli, przedstawiona poniżej w kolejności od najtrwalszej:

 

- Zgrzewane termicznie

- szyte ręcznie

- szyte maszynowo

- klejone

 

Kolejnym etapem przy wyborze takiej piłki jest zwrócenie uwagi na ilość warstw poszycia w myśl zasady- im większa, tym lepsza. Obecnie na rynku mamy piłki wykonywane metodą od 1 do 5 warstw.

 

Oprócz warstwy poszycia piłka składa się jeszcze z pęcherza i osłony. Osłona nowoczesnych piłek szyta jest ze skóry syntetycznej. Najczęściej stosowanymi materiałami jest poliuretan (PU) oraz PCV ewentualnie oba materiały równocześnie – gdzie główną warstwę stanowi poliuretan powlekany powłoką PCV.

 

Jeżeli nie chcesz, aby piłka szybko się ścierała, weź ten aspekt pod uwagę.

 

Możemy również zwrócić uwagę na pęcherz piłki. Wyróżniamy pęcherze lateksowe i butylowe- ten drugi będzie lepszym wyborem, ponieważ lepiej utrzymuje powietrze.

 

Wybór firmy zostawiamy Waszej ocenie. Każda firma posiada własny wzór piłki. Jeśli jest to możliwe, warto wypróbować kilka i sprawdzić, która firma najbardziej przypada Wam do gustu.

Produkty powiązane