Wybieramy obuwie do biegania

Bieganie to sport, który staje się coraz bardziej popularny ze względu na niewielkie wymagania. Nieraz wystarczy zapał, determinacja, a jeśli chodzi o sprzęt, znaczenie mają dobre buty. To one wpływają na komfort podczas uprawiania tej dyscypliny. Podczas każdego treningu kilka lub nawet kilkanaście tysięcy stawianych kroków to na tyle dużo, by warto było postawić na wysokiej jakości sprzęt. Na co więc zwrócić uwagę podczas wybierania butów do biegania?

 

Podłoże ma znaczenie

Na początku warto zastanowić się, na jakiej nawierzchni najczęściej odbywany jest trening. Jeśli jest ona twarda, betonowa jak to często bywa w przypadku chodników czy ścieżek rowerowych trzeba dokładniej spojrzeć pod spód obuwia. Podeszwa powinna wtedy być specjalnie wzmocniona większą ilością pianki, która zapewni odpowiednią amortyzację. Da ona pewność, że po długim treningu stopa nie będzie boleć. Po założeniu buta warto też zwrócić uwagę na to, by był on dobrze dopasowany. Jakikolwiek luz odczuwany wewnątrz może sprawić, że noga będzie nienaturalnie stąpać, co szczególnie przy twardej nawierzchni nie powinno mieć miejsca.

 

Jeśli ktoś jednak preferuje i ma możliwość biegania po miękkiej nawierzchni, czyli np. w lesie ważne są inne aspekty. Często, szczególnie rano ścieżki leśne i w parku są wilgotne. To zaś sprawia, że przyczepność jest niższa. Konieczne jest wtedy ubranie butów do biegania, które w takim terenie spisują się doskonale. Ich podeszwa powinna być bardziej chropowata i często wtedy się mówi, że bieżnik jest bardziej agresywny.

 

Jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Producenci podają zazwyczaj dokładne wymiary swoich modeli. Niezależnie więc czy poszukuje się butów do biegania dla kobiet, czy dla mężczyzn każdy powinien znaleźć rozmiar idealny dla siebie. Podczas mierzenia ważne jest, by nałożyć skarpety, których będzie się używać w trakcie treningu. Zdarza się, że są one grubsze niż te noszone na co dzień. Dodatkowo podczas pierwszego nałożenia obuwia do biegania warto, jest nie oceniać ich zbyt szybko. Podczas każdych ćwiczeń będzie się je mieć nałożone przecież nieraz przez ponad godzinę.

 

Niezależnie jaki model butów do biegania się wybierze, to żaden z nich nie powinien być zbyt luźny. To mogłoby spowodować wystąpienie odcisków. Poza tym trudno wyobrazić sobie efektywny trening, gdy ciągle myśli się o niewygodzie. Identycznie ma się sytuacja ze zbyt małym obuwiem. Dyskomfort będzie zbyt duży, by móc odbywać bieg w taki sposób, w jaki się zaplanowało. Jeśli dany model mimo przetestowania kilku rozmiarów dalej nie leży idealnie, warto sprawdzić po prostu inne.

 

Jak dbać o obuwie do biegania?

Obuwie do biegania, nie wymaga żmudnej pracy przy dbaniu o nie. Wystarczy po treningu przetrzeć je suchą ściereczką, a jeśli to koniecznie można także użyć ciepłej wody. Szczególnie może się to przydać w przypadku biegania w lesie, gdzie czasem zalega błoto. Najlepiej też zapewnić obuwiu miejsce, które jest odpowiednio wentylowane oraz suche. Tak jak w przypadku każdych butów nie jest polecane ich suszenie w nienaturalny sposób, czyli np. przy kaloryferze.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies, nie zbierając jednocześnie w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).