Jak dbać o rękawice bramkarskie, aby służyły jak najdłużej

1. Czyszczenie rękawic bramkarskich

Regularne czyszczenie rękawic jest kluczowe dla ich trwałości i wydajności. Brud i pot mogą powodować szybsze zużycie materiału i zmniejszać przyczepność.

Jak czyścić rękawice:

 • Ręczne pranie: Rękawice należy prać ręcznie w letniej wodzie z użyciem delikatnego detergentu. Unikaj prania w pralce, ponieważ może to uszkodzić materiały.
 • Delikatne mycie: Użyj miękkiej szczotki lub gąbki, aby delikatnie usunąć brud i zanieczyszczenia. Unikaj silnego tarcia, które może uszkodzić powłokę lateksową.
 • Dokładne płukanie: Po umyciu rękawic dokładnie je wypłucz, aby usunąć wszelkie pozostałości detergentu.

2. Suszenie rękawic bramkarskich

Prawidłowe suszenie rękawic jest równie ważne, co ich czyszczenie. Niewłaściwe suszenie może prowadzić do deformacji materiału i utraty elastyczności.

Jak suszyć rękawice:

 • Unikaj źródeł ciepła: Nigdy nie susz rękawic na bezpośrednim źródle ciepła, takim jak grzejnik czy suszarka do włosów. Wysoka temperatura może uszkodzić lateks i inne materiały.
 • Naturalne suszenie: Pozostaw rękawice do wyschnięcia w przewiewnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Możesz włożyć w rękawice gazetę, aby przyspieszyć proces suszenia i zachować ich kształt.
 • Unikaj wykręcania: Nigdy nie wykręcaj rękawic, aby usunąć nadmiar wody. Zamiast tego delikatnie je wyciśnij i pozostaw do wyschnięcia.

3. Przechowywanie rękawic bramkarskich

Odpowiednie przechowywanie rękawic bramkarskich może znacznie przedłużyć ich żywotność. Złe warunki przechowywania mogą prowadzić do uszkodzeń i szybszego zużycia materiałów.

Jak przechowywać rękawice:

 • Czyste i suche: Przechowuj rękawice tylko wtedy, gdy są całkowicie suche i czyste. Przechowywanie wilgotnych rękawic może prowadzić do rozwoju pleśni i bakterii.
 • Odpowiednie warunki: Przechowuj rękawice w chłodnym, suchym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Możesz użyć specjalnych torebek na rękawice, które zapewniają odpowiednią wentylację.
 • Oddzielnie: Przechowuj rękawice oddzielnie od innych przedmiotów, aby uniknąć ich uszkodzenia.

4. Regularne kontrolowanie stanu rękawic

Regularne kontrolowanie stanu rękawic pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych uszkodzeń i ich naprawę. Zwracaj uwagę na wszelkie oznaki zużycia, takie jak pęknięcia, rozdarcia czy utrata przyczepności.

Jak kontrolować stan rękawic:

 • Przeglądy po treningach i meczach: Po każdym treningu i meczu dokładnie sprawdź stan rękawic. Szukaj uszkodzeń, które mogą wpłynąć na ich wydajność.
 • Naprawa drobnych uszkodzeń: Małe pęknięcia lub rozdarcia można naprawić za pomocą specjalnych klejów do lateksu. W przypadku większych uszkodzeń warto rozważyć zakup nowych rękawic.

5. Właściwe użytkowanie rękawic

Odpowiednie użytkowanie rękawic podczas treningów i meczów również wpływa na ich trwałość. Unikaj działań, które mogą przyspieszyć zużycie rękawic.

Jak właściwie używać rękawic:

 • Unikaj kontaktu z twardymi powierzchniami: Staraj się unikać kontaktu rękawic z twardymi powierzchniami, takimi jak beton czy kamienie, które mogą uszkodzić lateks.
 • Używaj tylko na boisku: Rękawice bramkarskie powinny być używane tylko podczas gry na boisku. Unikaj noszenia ich w innych sytuacjach, aby zapobiec niepotrzebnemu zużyciu.

Propozycje powiązanych artykułów

Produkty powiązane

Uwagi (0)

Brak komentarzy w tej chwili