Na co zwrócić uwagę przy zakupie rękawic bramkarskich?

    Bramkarz to osoba, która występuje często jako ostatni zawodnik, który może uratować swoją drużynę przed utratą bramki. Będąc bramkarzem, warto więc zaopatrzyć się w profesjonalne, spełniające swoją rolę rękawice bramkarskie. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Rodzaje pianek w rękawicach bramkarskich

    Pianka, czyli materiał, z którego stworzona jest najważniejsza część rękawic, różni się od siebie w wielu modelach. Warto wziąć pod uwagę warunki, w jakich przyjdzie grać. W związku z dostępnością wielu boisk typu orlik doskonałe zastosowanie mają typowo treningowe rękawice, które w tych warunkach powinny spełniać swoją rolę bardzo długo. Inaczej ma się sytuacja, gdy boisko ma twarde podłoże, np. beton. Niektórzy producenci oferują specjalnie wzmocnione rękawice bramkarza w miejscu wspomnianej pianki.  

    Początkujący golkiperzy mogą być zainteresowani rękawicami bramkarskimi z usztywniaczami na palce. Daje to pewność, że nawet w przypadku nieodpowiedniego ułożenia palców piłka nie powinna ich wyłamać w nienaturalny sposób. Takie zabezpieczenie jest też pożądane przez osoby, które mają już na swoim koncie przebyte kontuzje lub też wracają do gry po złamaniu palca. Producenci najczęściej tę technologię nazywają fingersave.

Jaki krój rękawic jest najlepszy?

    Spotkać można się z trzema typami kroju. Pierwszym z nich jest flat. Jest to najtańszy rodzaj rękawic bramkarza i co za tym idzie dobry na sam początek. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie szwy znajdują się na zewnątrz. Każda interwencja i uderzenie piłki w szwy sprawia, że stają się one podatne na uszkodzenia. Jednak nic straconego! Dość łatwo samodzielnie można zaszyć ewentualną dziurę za pomocą igły i nici. Rękawice bramkarskie do 150 złotych z tej kategorii mogą służyć naprawdę długo.  

    Drugim krojem jest tzw. rollfinger. Dobrze znane w bramkarskim świecie ze względu na swoje zastosowanie wśród osób, które mają nieco mniejsze dłonie niż inni bramkarze. Zwiększona została strefa służąca do łapania i odbijania piłki. Są to już zazwyczaj modele wybierane przed profesjonalistów.

    Ostatnią dostępną opcją jest negative. Szwy znajdują się w środku, a dopasowanie do dłoni jest największe spośród wszystkich krojów. Jest to bardzo nowoczesne rozwiązanie. Pianka można rzec, jest wypchnięta na zewnątrz, więc powierzchnia rękawicy jest większa, co znowu wpływa na doskonałą chwytność. Negative jest to więc krój dla golkiperów, którzy chcą do perfekcji opanować technikę łapania, zamiast wybijania piłki.

Jak zadbać o dłuższy okres używalności rękawic bramkarskich?

    Na żywotność rękawic wpływa także odpowiednie zadbanie o nie zaraz po treningu. Nie każdy w końcu wie jak umyć rękawice bramkarskie. To, co należy odrzucić to pranie w pralce oraz nienaturalne suszenie. Po treningu lub meczu wystarczy lekko spłukać powierzchnię rękawic, po czym je delikatnie wycisnąć. Każdy bramkarz powinien też być świadomy, by używać osobnych modeli na treningu i na meczach. To pozwoli na ich dłuższe zachowanie odpowiedniej jakości.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies, nie zbierając jednocześnie w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).