Stroje piłkarskie dawniej i dziś.

Oglądając wydarzenia sportowe sprzed lat, uwagę zawsze zwracają stroje, które wyglądają zdecydowanie inaczej niż dziś. Dotyczy to prawie każdej dyscypliny sportowej. Przyglądając się jednak tylko piłce nożnej, nietrudno jest zauważyć np. coraz rzadziej występujące kołnierzyki. Mało kto wie, że w międzyczasie zmieniło się prawie wszystko. Od kroju, po sam sposób produkcji.

Koszulki piłkarskie kiedyś i dziś

Dziś trudno sobie wyobrazić profesjonalne koszulki piłkarskie bez nazwisk. Warto wiedzieć, że weszły one do ogólnego obiegu dopiero 30 lat temu. W międzyczasie w mniej istotnych rozgrywkach dalej stosowano komplety strojów, które nie były dedykowane danym zawodnikom. Wpływ na to oczywiście miał budżet danej drużyny. Np. nie w każdym polskim klubie znajdowały się środki, pozwalające na to by koszulki mogły być używane tylko przez jednego gracza.

Dziś jest to już normą, nawet w przypadku amatorskich zespołów. Dobrze zorganizowana grupa z łatwością może zamówić komplet strojów piłkarskich, które zawierają numery i nazwiska, a nawet logo sponsora. Oglądając turniej amatorski, większość zespołów posiada świetnie przygotowane stroje sportowe, które obecnie wyglądają lepiej niż te, które były uważane za profesjonalne 20-30 lat temu.

Rezygnacja z kołnierzyków

Około 20 lat temu koszulki z kołnierzykiem były normą. Niektórzy piłkarze jak np. Eric Cantona znani byli z tego, że dumnie podnosili go i w ten sposób zyskiwali większą rozpoznawalność. Można powiedzieć, że dodanie tego elementu było ważnym punktem dla producentów, ponieważ nadawał on pewnego rodzaju oryginalności. Od kilku sezonów da się zauważyć, że w przypadku rezerwowych egzemplarzy wraca się do kołnierzy. Mają one niejako przypomnieć poprzednie lata.

Poliester zastąpił bawełnę

Dziś może się to wydawać dziwnym pomysłem, ale kiedyś do produkcji strojów piłkarskich używano bawełny. Był to jednak sam początek popularności piłki nożnej na świecie. W latach 60. na dobre zorientowano się, że lepszym materiałem będzie poliester. Dotyczy to właściwie większości sportów. Dobrze reaguje on na dynamiczne ruchy ciała, a do tego łatwo jest w nim zastosować nowe technologie. Największą zaletą w porównaniu do bawełny jest lżejsza waga całego stroju.

Wspomniane technologiczne nowinki, to coś, czego mogą żałować byli piłkarze, którzy nie doczekali się np. koszulek, doskonale odprowadzających wilgoć. Dziś profesjonalna koszulka meczowa nie ma wiele wspólnego z tymi, które zakładali na siebie piłkarze np. 50 lat temu.

Zmieniająca się stylistyka

Stroje piłkarskie przeszły długą drogę pod kątem designu. Na początku były one jednolite, by w latach 90. zmienić się w ekstrawaganckie, czasem wielokolorowe uniformy. Miało to spowodować większą sprzedaż, co się faktycznie stało. W XXI wieku podstawowe koszulki w czytelny sposób nawiązują do barw danego zespołu. Zazwyczaj i tak każda drużyna posiada co najmniej 3 egzemplarze, gdzie ostatni z nich powiązany jest z przeszłością lub po prostu jest wynikiem obecnie panującej mody. Dzięki temu zadowoleni są tradycjonaliści, ale również te osoby, które lubią zaszaleć. Tak samo jest, decydując się na zamówienie strojów w sklepie, gdzie zazwyczaj można przebierać we wzornictwie i kolorach.

Uwagi (0)

Brak komentarzy w tej chwili